W zdrowy ciele, zdrowy włos czyli sekretne życie włosów cz. 2

Co jedzą włosy?

Wbrew pozorom włosy, to wymagające bestie. Jak nie dostaną tego, czego im potrzeba po prostu bez pytania nas o zdanie znikną z naszej głowy bezpowrotnie.

O co chodzi więc w zbilansowanej diecie włosów? Otóż o dostarczanie pożywnych składników mineralnych takich, jak: miedź, cynk, selen oraz aminokwasów, które pełnią tutaj kluczową rolę w odżywianiu włosów. Jedyną witaminą, która faktycznie wpływa na zdrowie włosów i uczestniczy w procesach ich tworzenia, jest biotyna.

 

Co zrobić, żeby rosły szybciej?

Najnowszym odkryciem są orzechy - prym wiodą egzotyczne brazylijskie, bliższe nam geograficznie laskowe oraz z przyjemnością łuskane zimową porą - włoskie. Dostarczają witamin z grupy B i E oraz biotyny, która odżywia mieszki włosowe.

Włosy uwielbiają też pomarańczowe i czerwone warzywa, i owoce (marchewka, dynia, morele, pomarańcze, czerwona papryka, wiśnie), a także zielone warzywa: brokuły, natka pietruszki, sałata, bo są najlepszym źródłem witaminy A. 

 

Gdzie znaleźć cenne minerały?

Kasza gryczana jest produktem bogatym w cynk. Gdy nie dostarczamy odpowiedniej porcji cynku i miedzi w diecie, organizm uzupełnia zapasy z najmniej istotnych z punktu widzenia przeżycia tkanek, czyli właśnie włosów. Niedobory cynku przyczyniają się także do nasilonego wypadania włosów, a miedzi dodatkowo do ich zmian strukturalnych oraz odbarwiania.

*źródła cynku: otręby, ser żółty, zarodki pszenne, płatki owsiane. Warto również pamiętać, że cynk jest szczególnie ważny jeśli mamy problemy  z  przetłuszczającymi się włosami. 

Natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy się w olejach roślinnych i tłustych rybach.

 

A gdy włosy nadmiernie wypadają?

Wtedy w diecie powinny znaleźć się również produkty dostarczające żelaza i krzemu żelaza, najczęściej są to produkty zwierzęce – mięso wołowe, wieprzowe, kaczka, żółtko jaj. Wegetarianie muszą pamiętać, że spośród produktów roślinnych najwięcej żelaza zawierają zielone warzywa tj. brokuł, szpinak,, a także w kaszy jaglanej i soczewicy.

 

Co pić?

Odpowiednie nawodnienie jest również ważnym elementem diety wzmacniającej włosy. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, takich jak masa ciała, stopień aktywności fizycznej, stan zdrowia, czy temperatura i wilgotność otoczenia. Dla uproszczenia przyjmuje się, że na każdy 1 kcal zapotrzebowania energetycznego powinno się wypijać 1 cm3 wody.

Oznacza to, że jeśli dieta ma 2000 kcal, należy wypijać 2 litry wody na dobę.

Warto jednak podkreślić, że poza ilością, ważna jest również jakość płynów, które wypijamy. Należy ograniczyć spożycie kawy i herbaty, gdyż te ze względu na zawarte w nich substancje, takie jak kofeina i teina oraz szczawiany ograniczają przyswajanie wapnia i żelaza, co szkodzi włosom. Dużą część płynów powinna stanowić woda mineralna, która będzie źródłem elektrolitów, takich jak magnez, potas czy wapń.

I pamiętajcie o ziołach! Często zapominamy, że występująca u nas powszechnie pokrzywa oraz skrzyp, to absolutny niezbędnik w naszych kubeczkach. W porządnym naparze ze skrzypu polnego znajdziecie bardzo cenny krzem. Zioła w naparach są smaczne i zdrowe powtarzajcie to sobie popijając zieloniutką pokrzywę i trochę mętno słomkowy skrzyp.

 

Czy wiesz, że…

Naukowcy z Harvard University udowodnili, że przekonanie o tym, że stres może powodować siwienie włosów nie jest mitem. Według badań stres aktywuje nerwy, które są częścią reakcji walki lub ucieczki i powoduje uwolnienie noradrenaliny, która pozostawia trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment.

 

Sekretne życie włosów cdn…

Wróć